Kiedy dochodzi do wylewów krwi do oczu? - 1 2024

Kiedy dochodzi do wylewów krwi do oczu?

Potocznie i potocznie nazywamy to wysiękiem ocznym lub wysiękiem w oku, jednak jego techniczna nazwa to krwotok podspojówkowy, lub podszkliszowy. Pochodzenie tych wysięków może wynikać z faktu, że niektóre naczynia włosowate lub krwionośne pękły w obszarze naszych oczu, właśnie tam, gdzie się znajdują. Kiedy pękają, produkowana przez nie krew pozostaje w przednim odcinku oka i nie może przedostać się przez limbus rogówki, więc pozostaje zatrzymana w spojówce.
Spojówka jest po prostu bardzo cienka membrana, która pokrywa nasze oczy i oprócz tego, że jest cienka, jest półprzezroczysta i bardzo elastyczna. Jedną z głównych funkcji spojówki jest smarowanie rogówki i ochrona oczu przed czynnikami zewnętrznymi, na które mogą być one narażone. Krwotoki spowodowane pęknięciem naczyń krwionośnych powodują powstawanie charakterystycznych czerwonych plamek w oczach, zwanych wysiękiem ocznym.

Jakie są przyczyny wysięków w oku?

1. Większość wylewów krwi do oczu jest spowodowana nagłym wzrostem ciśnienia krwi, wylew krwi do oczu może wystąpić nawet podczas silnego kaszlu lub silnego kichnięcia.
2. Krwotoku możemy doznać również wtedy, gdy mocno pocieramy oczy lub otrzymujemy silne uderzenie w okolice oczu.
3. Z powodu nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy, chociaż występują one rzadziej niż w przypadku poprzednich przyczyn.
4. Ze względu na skutki uboczne niektórych rodzajów leków – szczególnie te, które wpływają na krzepnięcie krwi.
Jeśli krwawienie powtarza się lub jest obfite należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Przeprowadzi on odpowiednie badania, zbada przypadek i jego pochodzenie, a następnie powie, jakie leczenie należy zastosować, aby wyleczyć wysięk w oku.

Jakie są główne objawy wysięku w oku?

Chociaż jest to dość przytłaczające, kiedy nam się to przytrafia, i normalne jest, że na początku wpadamy w panikę, w rzeczywistości jedynym objawem, który się pojawia, jest jaskrawe zaczerwienienie oka, czyli plamy krwi, które się tam osadziły. Jeżeli jednak wysięk w oku występuje wraz z zasinieniem lub krwawieniem w innych miejscach, w takim przypadku należy pilnie udać się do specjalisty, aby mógł on przeprowadzić odpowiednie badania i postawić diagnozę.

Co należy zrobić w przypadku pojawienia się wysięku w oku?

Na początku, należy zachować spokój i zachować spokój, nawet jeśli jesteś przerażony, aby zobaczyć swoje oko w ten sposób, nie należy martwić się zbyt wiele, ponieważ, w zasadzie, wysięk w oku nie jest stanem związanym z wszelkiego rodzaju powagi, które należy wziąć pod uwagę lub martwić. Jednakże wysięk w oku, jak już powiedzieliśmy, może czasami wskazywać, że coś w naszym ciśnieniu krwi nie działa tak, jak powinno, więc jeśli już miałeś wysięk, to zalecamy, abyś, nawet jeśli po prostu zniknie, udał się na regularne badania kontrolne, jeśli wysięk się powtórzy.
Zwykle wysięk w oku znika samoistnie, ponieważ z reguły jest wchłaniany ponownie po około 10 dniach od jego pojawienia się. Istnieją przypadki, w których krwotok, który występuje z łzami w oku, jest nieco poważniejszy i dlatego jego ponowne wchłonięcie zajmuje więcej dni, czasami nawet do około miesiąca.
Jedną z ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, że jest normalne i całkiem prawdopodobne, że po pojawieniu się łez w oku, ich rozmiar będzie się zwiększał z czasem. Jest to normalne, i stopniowo, w miarę upływu godzin i dni, będzie stopniowo zanikać.
Twój okulista z pewnością przepisze Ci roztwór lub sztuczne łzy, aby oczyścić i nawilżyć zewnętrzną część oka, takie leczenie pomoże Ci złagodzić podrażnienie oka, a także przyspieszy proces gojenia.