Oparzenia wrzątkiem – jak prawidłowo pielęgnować rany? - 1 2024

Oparzenia wrzątkiem – jak prawidłowo pielęgnować rany?

Oparzenia, jakie powstają w domu, najczęściej spowodowane są gorącą wodą. Aby rana szybko się goiła i nie pozostawiła nieestetycznych blizn, ważne jest jej prawidłowe zaopatrzenie tuż po oparzeniu, jak i jej późniejsza pielęgnacja.

Pierwsza pomoc w oparzeniach wrzątkiem

Gdy dochodzi do poparzenia gorącą wodą, należy reagować jak najszybciej. Ranę trzeba chłodzić przez co najmniej 15 minut pod bieżącą, zimną wodą, co zmniejsza głębokość oparzenia. Chłodna woda odbiera ciepło z powierzchni skóry i nie dopuści do jego wnikania w jej wewnętrzne partie. Jeśli oparzona jest ręka, na której mamy pierścionek lub obrączkę, trzeba je natychmiast zdjąć. Gdy pojawi się obrzęk, może się to okazać niemożliwe. 

Schłodzoną ranę oparzeniową delikatnie osuszamy, można na nią nałożyć specjalny hydrożel, który natychmiast łagodzi ból i obrzęk. Całość, w zależności od rozległości, opatrujemy plastrem lub bandażem. W pielęgnacji rany oparzeniowej ważna jest regularna zmiana opatrunku – co najmniej raz dziennie. Pamiętajmy również, by podczas wymiany plastra czy bandaża zachować absolutnie sterylne warunki. Nawet niewielkie zanieczyszczenie rany może bowiem powodować szybkie namnażanie w niej bakterii, a co za tym idzie – opóźniać proces regeneracji.

Jak stosować maść na oparzenia?

Rana oparzeniowa może powodować ból, swędzenie, pieczenie. Mogą również pojawiać się na niej wypełnione płynem surowiczym pęcherze. Nie należy ich przebijać, gdyż wydłuża to czas leczenia, a jednocześnie zwiększa ryzyko powstawania blizn. Rany oparzeniowej nie należy przemywać spirytusem ani płynami odkażającymi na bazie alkoholu. Nie można też stosować tłustych kremów, zasypek ani jakichkolwiek kosmetyków z drażniącymi substancjami zapachowymi w składzie. Dobrze sprawdzi się natomiast specjalna maść na oparzenia, która w swoim składzie ma substancje łagodzące, kojące oraz przyspieszające regenerację uszkodzonego naskórka i głębszych partii skóry. Warto wybierać maści z alantoiną, D-panthenolem. Mają one dosyć lekką konsystencję, dzięki czemu łatwo się nakładają i dobrze wchłaniają, nawet na mocno podrażnioną skórę.

W pielęgnacji rany po oparzeniu ważna jest również ochrona przed słońce, które może powodować dodatkowe uszkodzenia skóry. Należy unikać bezpośredniego wystawiania oparzonego miejsca na słońce, a jeśli nie jest to możliwe – smarować ranę i okolice kremem z wysokim filtrem.