Zdarza się, że kiedy odczuwamy objawy przeziębienia chętnie sięgamy po antybiotyk, gdyż ma nam to w powszechnym rozumieniu zapewnić szybką poprawę zdrowia. Nic bardziej mylnego.
Stosowanie antybiotyku na własną rękę możemy przypłacić dużymi problemami zdrowotnymi, ale również przyczynieniem się do zakażenia innych osób odpornymi bakteriami. Z drugiej strony często przepisany nam przed lekarza antybiotyk nie zażywamy zgodnie w wytycznymi, co również może przynieść negatywny wpływ na nasz organizm. Jak zatem stosować antybiotyki tak, aby dobrze działały?
Kiedy przyjąć antybiotyk?
Antybiotyki aplikujmy tylko i wyłącznie po przepisaniu ich przez lekarza medycyny. Ta grupa leków nie pomoże przy chorobach wirusowych, takich jak grypa czy przeziębienie, dlatego medyk musi ocenić, z jakim typem choroby ma do czynienia.
Ważne, aby stosować się do jego zaleceń i nie przerywać terapii, kiedy wydaje nam się, że czujemy się już dobrze. W takiej sytuacji w naszym ciele mogą tworzyć się mutujące bakterie odporne na działanie antybiotyku, które z łatwością mogą przenosić się na innych. Efektem tego, jeśli w przyszłości będziemy potrzebować antybiotyku, może on nam zwyczajnie nie pomóc.
W portalu https://targizdrowia.pl/ znajdziesz jeszcze więcej ciekawych porad medycznych.
Co dalej z antybiotykami?
Przyjmując antybiotyk z błędnych powodów, np. mając infekcje wirusową, nie przynosimy sobie żadnych korzyści. Co więcej- przyczyniamy się do pogłębienia problemu z coraz to bardziej opornymi szczepami bakterii, na które zaczyna brakować antidotum.
Spożywając antybiotyki w obecnym tempie, możemy doczekać się w niedługim czasie w Europie wielkiego powrotu zakażeń bakteryjnych, wiążących się ze zwiększoną śmiertelnością, tak jak to było w epoce przedantybiotykowej, Z tego chociażby powodu tak istotne jest odpowiedzialne stosowanie antybiotyków.