Leki OTC – czym są i jakie są wskazania do ich przyjmowania? - 1 2024

Leki OTC – czym są i jakie są wskazania do ich przyjmowania?

Katar, drapanie w gardle, ból brzucha, zaparcia, biegunka – są uciążliwe, ale nie zawsze wymagają podania leku dostępnego wyłącznie na receptę. W złagodzeniu różnych dolegliwości, a także zapobieganiu niedoborom witamin czy składników mineralnych mogą pomóc leki bez recepty.

Leki OTC stosowane przy przeziębieniu i grypie

Ból, drapanie w gardle, kichanie, katar – jak radzić sobie z uciążliwymi objawami przeziębienia? Z pomocą przychodzą leki bez recepty. Jednym z tych, które stosuje się zapobiegawczo i leczniczo w lekkich oraz średniociężkich stanach zapalnych gardła i jamy ustnej jest Halset. Może być podawany zarówno dorosłym, jak i dzieciom powyżej 6. roku życia.

Jeśli problemem jest nie tylko ból gardła, ale i głowy czy mięśni można sięgnąć również po Paracetamol Biofarm. W 1 tabletce zawiera 500 mg paracetamolu – substancji czynnej o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Pomoc w złagodzeniu objawów ze strony układu pokarmowego

Leki bez recepty stosowane są również w przypadku pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przykładem jest Tribux® Bio, który podaje się w przypadku zaburzeń trawienia objawiających się: bólem brzucha, nudnościami, uczuciem pełności. Wskazaniem do jego przyjmowania są również zaburzenia czynności układu pokarmowego, których przyczyną jest stres (bóle brzucha, zaparcia, biegunka).

Do leków bez recepty, które pomagają w przypadku objawów ze strony układu pokarmowego zalicza się również Bioprazol® Bio Max. Jest to inhibitor pompy protonowej, który stosuje się w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego.

Leki bez recepty z witaminami i składnikami mineralnymi

Wskazaniem do przyjmowania leków bez recepty jest także wspomagające leczenie niedoborów witamin czy składników mineralnych.

Witamina D

Vigalex® Bio, Vigalex® Forte, Vigalex® Max to leki bez recepty, które stosuje się w celu:

  • zapobiegania krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych,
  • profilaktyki niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, ciężarnych lub karmiących (w porozumieniu z lekarzem);
  • zapobiegania niedoborom witaminy D u dzieci i dorosłych;
  • leczenia wspomagającego osteoporozy u dorosłych;

Biotyna

Biotyna należy do witamin z grupy B, dlatego można spotkać ją również pod nazwą „witamina B7”. We wspomagającym leczeniu jej niedoborów stosuje się leki bez recepty takie jak: Biotynox® (zawiera 5 mg biotyny w 1 tabletce) oraz Biotynox® Forte (zawiera 10 mg biotyny w 1 tabletce)

Magnez

Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte to leki OTC, które stosuje się w leczeniu niedoboru magnezu. Na jego wystąpienie mogą wskazywać następujące objawy: skurcze mięśni, drganie powiek, mrowienie, wahania nastroju, łagodny lęk, niepokój, nerwowość, drażliwość, ospałość, zaburzenia snu o niewielkim nasileniu, przejściowe zmęczenie, a także kołatanie serca (bez zaburzeń serca) i kurcze przewodu pokarmowego.