Większość z nas w trakcie codziennej higieny jamy ustnej w dalszym ciągu używa szczoteczek manualnych. Czym przede wszystkim różni się szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna? Dlaczego warto jednak zdecydować się na tę drugą?
Szczoteczki elektryczne – zasada działania
Szczoteczka elektryczna została wprowadzona przez Oral-B już w 1998 roku. To wtedy opracowano technologię ruchów rotacyjnych i pulsacyjnych, która umożliwia usunięcie do 100% więcej płytki nazębnej od szczoteczek manualnych. Jak to możliwe? Podczas mycia zębów okrągła końcówka szczoteczki rotacyjnej pulsuje, rozbijając płytkę nazębną za pomocą ruchów rotacyjnych. Badania kliniczne jednoznacznie dowodzą, że szczoteczki elektryczne są zdecydowanie bardziej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej i zachowaniu zdrowia jamy ustnej od zwykłych szczoteczek.
Rodzaje szczoteczek elektrycznych
Szczoteczki elektryczne dzielą się na kilka podrodzajów: szczoteczki soniczne, szczoteczki rotacyjne oraz szczoteczki magnetyczne nowej generacji, takie jak Oral-B iO. Szczoteczki rotacyjne posiadają okrągłe główki, które wykonują szybkie ruchy obrotowe. W ten sposób wyczyścisz każdy ząb przy zerowym wysiłku własnym. Szczoteczka rotacyjna wykonuje co najmniej 8 tys. ruchów na minutę, podczas gdy manualna jedynie ok. 800 ruchów na minutę. Ta różnica przekłada się bezpośrednio na skuteczność i jakość czyszczenia zębów.
Szczoteczki soniczne działają z kolei na zasadzie drgań dźwiękowych. Podłużna główka przypomina w ich przypadku szczoteczkę manualną, jednak ilość wykonywanych ruchów robi imponujące wrażenie. Najpopularniejsze modele pracują z prędkością od 62 000 do nawet 96 000 ruchów sonicznych /minutę. Dzięki wysokiej częstotliwości, szczoteczka soniczna wytwarza potężny strumień mikrobąbelków, który dociera do wszystkich powierzchni zębów.
Szczoteczki magnetyczne od Oral-B
Rewolucja w szczoteczkach elektrycznych dokonała się stosunkowo niedawno. Szczoteczki elektryczne Oral-B, od lat skuteczniejsze od manualnych, wzbogaciły się o technologię magnetyczną iO. Posiadają silnik magnetyczny, który przekazuje mikrodrgania prosto do główki szczoteczki. Niezwykła prędkość mikrowibracji włókien pozwoliła wybić się szczoteczce iO na pierwsze miejsce jako personalnego asystenta codziennej higieny jamy ustnej.
Zalety szczoteczki elektrycznej
Sprawne poradzenie sobie z płytką nazębną to dopiero początek zalet szczoteczek elektrycznych. Trudno zgodnie z zaleceniami dentysty myć zęby szczoteczką manualną dokładnie przez 2 minuty, nie pomijając żadnej ćwiartki jamy ustnej. Szczoteczki soniczne z wbudowanym timerem ułatwią kontrolę nad czasem szczotkowania. Co 30 sekund informują o konieczności zmiany ćwiartki jamy ustnej, dzięki czemu żaden jej obszar nie zostanie pominięty.
Najbardziej zaawansowane modele szczoteczek elektrycznych posiadają także wbudowany czujnik siły nacisku. Chroni on zęby oraz dziąsła przed zbyt dynamicznym i mocnym szczotkowaniem. Elektryczne szczoteczki Oral-B można wielokrotnie ładować, bez potrzeby wydawania pieniędzy na baterie. A propo kosztów, ceny szczoteczek elektrycznych są coraz bardziej przystępne, a w dłuższej perspektywie ich regularne stosowanie pozwoli uniknąć częstych wizyt u dentysty.
Elektryczne szczoteczki do zębów – tryby pracy
Czym jeszcze różni się szczoteczka elektryczna Oral-B od szczoteczki manualnej? W szczoteczkach sonicznych dostępnych jest wiele trybów pracy, m.in. dokładnego czyszczenia, pielęgnacji dziąseł, wybielania, delikatnego czyszczenia oraz czyszczenia języka. Tak zaprogramowane szczoteczki do mycia zębów zapewniają o niebo lepszą pielęgnację niż zwykła szczoteczka manualna. Pierwszy tryb pozwala na przedłużenie czasu czyszczenia zębów, co przekłada się na dokładniejszą higienę jamy ustnej.
Tryb pielęgnacji dziąseł stymuluje tkanki poprzez delikatny masaż, zapewniając prawidłową regenerację dziąseł. Z kolei tryb delikatnego czyszczenia zmniejsza prędkość ruchów szczoteczki elektrycznej. To funkcja przydatna zwłaszcza dla osób, które zmagają się z problemem wrażliwych obszarów w jamie ustnej. W trybie wybielania również zmienia się prędkość ruchów szczoteczki elektrycznej, dopasowana tak, by polerować zęby aż do osiągnięcia bieli. O umyciu języka przypomina tryb jego czyszczenia, zapewniając użytkownikowi świeży oddech.
Wybór odpowiedniej końcówki do szczoteczki elektrycznej
Zanim pokusisz się na własną szczoteczkę elektryczną, dokładnie sprawdź, które końcówki najlepiej spełnią Twoje potrzeby. Możesz znaleźć końcówki miękkie, do wrażliwych dziąseł, dedykowane wybielaniu zębów, stworzone do jeszcze dokładniejszego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych czy bardzo miękkie dla dzieci (z bohaterami znanymi z bajek). Zanim wybierzesz odpowiednią końcówkę, zadaj sobie pytanie, na jakim efekcie najbardziej Ci zależy. Samo stosowanie szczoteczki z ruchomą główką nie sprawi, że twoje zęby staną się czystsze lub bielsze. Do tego potrzebna jest specjalistyczna końcówka. Z pewnością jednak będą bardziej zadbane, niż w przypadku gdy w użyciu jest szczoteczka manualna. Szczoteczka elektryczna to skuteczne narzędzie do walki z próchnicą, chorobami dziąseł i nieświeżym oddechem.