Jaskra. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie? - 1 2024

Jaskra. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie?

Na pewno słyszałeś o tej chorobie oczu, ponieważ może to być bardziej powszechne niż się wydaje i choroba ta pojawia się stopniowo i nie zdając sobie z tego sprawy, a zatem musimy wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą określić początek tej choroby zwyrodnieniowej. Nie jest to żart, ponieważ powoduje wiele problemów i ważne jest, aby zbadać, co dzieje się z naszymi oczami w miarę upływu czasu.

Co to jest jaskra?

Choroby zwyrodnieniowe pogłębiają się z upływem lat i tak właśnie dzieje się w przypadku jaskry. Z czasem może dojść do utraty widzenia peryferyjnego, co może skończyć się utratą widzenia centralnego, a to jest jeszcze poważniejsze. Ponieważ jest to choroba zwyrodnieniowa, na początku choroby nie ma prawie żadnych objawów i może przejść zupełnie niezauważona, z niebezpieczeństwem, jakie to może mieć. Zanim niektórzy ludzie zdadzą sobie sprawę z tego, że mogą cierpieć na jaskrę, może być już za późno, a utrata wzroku jest już poważna. Wczesne wykrycie jaskry jest niezbędne do zapewnienia paliatywnego leczenia objawów, dlatego należy wziąć pod uwagę szereg objawów.
1. Historia rodzinna.
Jeśli wiesz, że ktoś z Twojej rodziny cierpiał na jaskrę, ważne jest, abyś chodził na badania kontrolne, aby sprawdzić, jak radzą sobie Twoje oczy. Ryzyko zachorowania na jaskrę może wynosić od 4 do 16%, jeśli ktoś w twojej rodzinie na nią cierpiał.
2. Wiek.
Wydaje się, że jaskra może pojawić się w każdym momencie życia, ale może być częstsze u osób, które są powyżej 40 roku życia, zwiększając ryzyko znacznie więcej. Z wiekiem tkanka oka ulega zwyrodnieniu, a więc ryzyko jest znacznie większe.
3. Nadciśnienie oczne.
 Jest również czynnikiem ryzyka, który należy wziąć pod uwagę. Jeśli masz wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, może pojawić się jaskra, ponieważ nerw jest o wiele bardziej wrażliwy na tę chorobę.
4. Wysoka krótkowzroczność. 
Wada refrakcji, która występuje przy krótkowzroczności, może predysponować nas do większego ryzyka wystąpienia zmian ocznych, takich jak problemy z odprowadzaniem cieczy wodnistej.
Bardzo ważne jest, aby w przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych czynników ryzyka, udać się do okulisty w celu sprawdzenia wzroku i wczesnego zdiagnozowania lub wykluczenia tej patologii, ponieważ jest to najlepszy sposób, aby upewnić się, czy cierpisz na nią, czy nie. Chodzenie do okulisty jest bardziej konieczne niż myślisz, ponieważ twoje oczy i wzrok są bardzo ważne, więc co roku lub co dwa lata dobrze jest wykonać rutynowe badania kontrolne, podczas których można wykryć ewentualne problemy z oczami. 

Jakie są rodzaje jaskry?

Wyróżnia się jaskrę z otwartym kątem przesączania i jaskrę z zamkniętym kątem przesączania. Objawy jednego i drugiego wydają się być różne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak je rozróżnić.
Jaskra z otwartym kątem przesączania charakteryzuje się wzrostem ciśnienia płynu w oku i dzieje się to bardzo powoli. Kąt, w którym tęczówka styka się z rogówką jest otwarty, ale kanały odpływowe oka stają się z czasem niedrożne, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w oku i uszkodzenia nerwu wzrokowego. Zazwyczaj nie ma żadnych objawów tego typu jaskry, aż do momentu, gdy utrata wzroku jest bardzo ostra i zaczynają tracić widzenie peryferyjne, a później centralne. Ostrość wzroku jest zachowana aż do zaawansowanego stadium choroby. Zanim dana osoba zda sobie sprawę z utraty wzroku, choroba jest już zazwyczaj bardzo zaawansowana. Utrata wzroku nie jest odwracalna, dlatego ważne jest, aby wcześnie zgłosić się do lekarza, jeśli zauważymy jakiekolwiek łagodne objawy.
W jaskrze z zamknięciem kąta, z drugiej strony, kąt zamyka się w wielu miejscach. Powoduje to wzrost ciśnienia w oku, co może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Zapewnienie leczenia we wczesnych stadiach może zmniejszyć ryzyko rozwoju jaskry. U wielu osób z tym typem zamknięcia kątowego, ciśnienie w oku stopniowo wzrasta i zazwyczaj nie ma widocznych objawów. Jeśli natomiast ciśnienie gwałtownie wzrasta, kąt zamknięcia jest bardzo duży i szybko może dojść do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Ludzie, którzy mają ten typ szybkiego zmęczenia oczu, mogą pomylić go z migreną. Kiedy dochodzi do ostrego zamknięcia kątowego, może wystąpić niewyraźne lub rozproszone widzenie, intensywny ból oczu i głowy, nudności, wymioty a wokół jasnych świateł mogą pojawić się tęczowe aureole. Przy tej okazji mogą wystąpić objawy, dlatego ważne jest, aby w przypadku zauważenia któregokolwiek z tych objawów udać się do okulisty.

Podsumowanie.

Jaskra może być cichą chorobą i że jej degeneracja następuje stopniowo i w niektórych przypadkach nie daje żadnych objawów. Dlatego bardzo ważne jest, aby w przypadku wystąpienia któregokolwiek z czynników ryzyka, o których wspomnieliśmy, udać się do okulisty, ponieważ dbanie o wzrok jest bardzo ważne.