Czy może być coś bardziej frustrującego niż niespokojny sen? Jesteśmy wykończeni po długim dniu pracy, wyłączamy światło w sypialni, wskakujemy do łóżka… I nic się nie dzieje! W głowie pojawiają nam się rozmaite myśli i liczymy mijające minuty, walcząc z brakiem snu.
Jest to dość typowy stan, z którym męczy się około 40 procent osób. Jednak faktem jest, że w przypadku znacznej większości tych osób, zaburzenia snu są zwykle spowodowane jednym problemem – zaburzeniem rytmu dobowego. A naprawienie go może być kluczem do najlepszego snu w życiu.
Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrozumieć, jest to, że zły sen jest czymś więcej niż tylko uciążliwym kłopotem. Właściwie jest związany z cukrzycą, chorobami serca, a nawet chorobą Alzheimera.
Istnieją dwie podstawowe formy problemów ze snem – albo mamy problemy z zasypianiem, albo wcale nie możemy spać. Dobrą wiadomością jest to, że oba te stany mają tę samą przyczynę, jaką jest zaburzenie rytmu dobowego.
Zaburzenia rytmu dobowego
Nasz rytm dobowy jest w zasadzie wewnętrznym zegarem organizmu – reguluje cykl snu i czuwania. A kiedy rytm dobowy nie działa prawidłowo, nie będziemy dobrze spać – bez względu na to, jak bardzo się staramy. Kiedy budzimy się rano, zaczynamy gromadzić hormony, które w końcu sprawią, że poczujemy się zmęczeni w nocy.
Jest wiele rzeczy, które mogą wpływać na normalny rytm hormonalny organizmu.
Pierwszym krokiem jest tutaj przyjrzenie się godzinom czuwania. Sprawdźmy, czy jesteśmy niespokojni lub przygnębieni, ponieważ te stany emocjonalne mogą wywołać produkcję hormonów stresu, które mogą dramatycznie zakłócić rytm dobowy. Leki również mogą zburzyć rytm dobowy.
Dlatego najlepszym sposobem na wspieranie rytmu dobowego jest przyjmowanie suplementu melatoniny. Melatonina jest w rzeczywistości naturalnym hormonem, który pomaga regulować funkcję rytmu dobowego.
Niestety poziomy melatoniny mogą spadać wraz z wiekiem – lub może mieć na nie wpływ wiele codziennych czynników. W związku z tym starajmy się trzymać regularnej pory snu i zażywajmy melatoninę na około godzinę przed wskoczeniem pod kołderkę.
A jeśli mamy problemy z odprężeniem lub zmagamy się z lękiem, mogą pomóc zioła, takie jak L-teanina czy rumianek.