Probiotyk jako wsparcie w trakcie objawów zespołu jelita drażliwego - 1 2025

Probiotyk jako wsparcie w trakcie objawów zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (z angielskiego irritable bowel syndrome – IBS) to schorzenie, które może dotyczyć nawet do 20% ludności w krajach rozwiniętych. Co powoduje tę dolegliwość? W jaki sposób probiotyki mogą pomóc w przypadku niektórych objawów IBS? 

Czym jest zespół jelita drażliwego?

IBS to częsta i nawracająca choroba, która nieleczona znacząco pogarsza jakość życia osób, które na nią cierpią. Mimo iż może odtykać nawet 1/5 ludności, to tylko 25% chorych szuka pomocy u lekarza pierwszego kontaktu. Trudności w leczeniu zespołu są powiązane z faktem, iż przyczyna dolegliwości jest złożona i nie do końca jasna. Najczęściej wskazuje się czynniki psychoemocjonalne i środowiskowe, a także genetyczne. IBS może się również pojawiać po przebyciu infekcji wirusowych czy wskutek specyficznych nawyków żywieniowych. Na zespół częściej zapadają kobiety, choć istnieje podejrzenie, że wynika to z faktu, iż mężczyźni rzadziej szukają pomocy w tego typu dolegliwościach. IBS ma różne postacie, ale określa się ją przewlekłym schorzeniem przebiegającym z nawracającymi bólami brzucha, które wiążą się z defekacją, zmianą rytmu wypróżnień oraz zmianą konsystencji stolca. Najczęściej wskazuje się na cztery odmiany: 

  • gdy występuje przewaga biegunek (IBS – D-IBS), 
  • gdy występuje przewaga zaparć (IBS – C-IBS),
  • postać mieszana, gdy biegunki i zaparcia występują podobnie często (IBS – M-IBS),
  • postać niezdefiniowana (IBS – U-IBS) – gdy mamy do czynienia z trudnościami diagnostycznymi.

IBS a probiotyki

W zespole jelita drażliwego stwierdzono obniżenie ilości bakterii z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, czyli bakterii probiotycznych. Stwierdzono natomiast zwiększone ilości bakterii Escherichia coli, Streptoccocus czy Clostridium spp. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu, który zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego uzupełniające naturalną mikroflorę jelitową. 

trilac® IBS

Suplement diety trilac® IBS znalazł zastosowanie przede wszystkim w stanie dysbiozy jelitowej, zapewniając wsparcie przy przewlekłych zaparciach lub biegunkach oraz w przypadku bólu brzucha, wzdęć, odbijania, gazów w przebiegu IBS. Jedna kapsułka trilac® IBS zawiera 10 mld bakterii probiotycznych ze szczepów: Lacticaseibacillus rhamnosus GG ATCC 53103, Bifidobacterium breve BRO3 (DSM16640), Lactiplantibacillus plantarum LP01 (LMG P21021) oraz fruktooligosacharydy. Wspomniane fruktooligosacharydy Actilight950P są pożywką dla bakterii probiotyycznych, ulatwiając im wzrost i rozmnażanie. Bakterie probiotyczne natomiast mają zdolność adhezji (przylegania do nabłonka układu pokarmowego), a dzięki technologi DRcaps® uwalniają się dopiero w jelitach. 

Trilac® IBS najlepiej przyjmować z dużą ilością płynu 30–60 minut przed posiłkiem lub po nim. Co istotne, preparat można również stosować jako probiotyk w trakcie lub po antybiotykoterapii. Spożywanie trilac® IBS pozwala zapobiec kolonizacji układu pokarmowego przez patogeny, które mogą powodować dyskomfort w postaci zaparć lub biegunek.