Kolorowa odzież dla lekarzy – moda czy oddziaływanie na pacjenta?

Jeszcze do niedawna w sprzedaży nie można było znaleźć innej odzieży dla lekarzy niż tej w kolorze białym. Dziś coraz częściej można zaobserwować odchodzenie od klasycznych rozwiązań, które robią miejsce nowoczesnym propozycjom, wzbudzając o wiele większe zaufanie u pacjentów. Mowa oczywiście o kolorowych ubraniach dla medyków. Dlaczego warto odłożyć biały fartuch do lamusa?

Kolory odzieży dla lekarzy na poszczególnych oddziałach

Ubrania lekarskie mają za zadanie zabezpieczać przed bakteriami i substancjami, z jakimi na co dzień ma do czynienia personel medyczny. Jednak ich kolorystyka nie jest uwarunkowana żadnymi przepisami. Regulują ją wyłącznie wewnętrzne rozporządzenia danej placówki. Nie jest zatem sztywną zasadą noszenie przez lekarzy białych ubrań. Często można spotkać personel pracujący w kolorowych uniformach. Dla przykładu, w izbie przyjęć czy pogotowiu ratunkowym niejednokrotnie można spotkać lekarzy w czerwonych kitlach. Podobnie zresztą na oddziałach kardiologicznych. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się na oddziałach chirurgicznych. W tych miejscach dominuje zielona lub granatowa odzież dla lekarzy.

Do wyboru, do koloru

Czy kolorowa moda, która dumnie przekroczyła progi szpitalnych oddziałów, jest jedynie manifestem mody? Nie do końca. Podstawowym elementem okazuje się w tym wypadku oddziaływanie na psychikę pacjentów. I to nie tylko małych, ale wszystkich, bo jak pokazują statystyki, syndrom białego fartucha to coś, z czym rzeczywiście musi mierzyć się wielu potencjalnych pacjentów. Kolorowa odzież dla lekarzy okazuje się zatem remedium na te bolączki. Najlepiej jest to zauważalne na przykładzie najmłodszych, którzy na widok personelu medycznego w kolorowych uniformach stają się bardziej otwarci i gotowi do przeprowadzenia wszelkich niezbędnych badań. Warto również zauważyć, że barwna i wzorzysta odzież dla lekarzy jest sposobem na wyrażenie indywidualnego stylu i preferencji modowych. Każdy bowiem chce wyglądać w pracy atrakcyjnie. Dotyczy to również medyków. Nie od dziś wiadomo, że ubiór wywiera ogromny wpływ na samopoczucie i posiadany system wartości. Wykonywanie obowiązków służbowych w kolorowej, elegancko skrojonej sukience czy taliowanej tunice z pewnością będzie o wiele przyjemniejsze niż w bezkształtnym uniformie, na domiar złego w białym, chłodnym odcieniu. Podobnie sytuacja ma się w przypadku panów. W sprzedaży znaleźć można dobrze dopasowane spodnie czy bluzki, często ozdobione subtelnymi detalami, które sprawiają, że ubrania dla lekarzy nabierają zupełnie nowego wydźwięku.