Na hemoroidy cierpią zarówno osoby starsze, jak i młode ale mało aktywne i prowadzące siedzący tryb życia. Rozwijają się one przeważnie u osób, które stosują nieprawidłową, pozbawioną błonnika dietę i piją zbyt małą ilość płynów. Ma to wpływ na pojawiające się zaparcia, które wymuszają wzmożoną pracę jelit. Hemoroidy to również przypadłość osób otyłych, z niewydolnością krążenia i kobiet po kilku ciążach. Do łagodzenia objawów choroby hemoroidalnej stosuje się najczęściej czopki na hemoroidy.
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy to małe guzki krwawnicze, zwane także żylakami odbytu, które są strukturami naczyniowymi położonymi w kanale odbytu. Wyglądem przypominają one poduszkowate jamiste naczynia żylne i wypełniają się krwią. Występują one naturalnie w organizmie człowieka i ułatwiają kontrolę oddawania stolca, uszczelniając kanał odbytu.
Wśród przyczyn choroby znajduje się głównie siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta — uboga w błonnik, a także otyłość. Jednym z początkowych objawów choroby hemoroidalnej jest świąd odbytu. Pojawia się on razem z obecnością wydzieliny oraz uszkodzeniem śluzówki, prowadzącym niekiedy do powstania stanów zapalnych. Czasami zdarza się, że guzek wypada z odbytu, ale początkowo na ogół cofa się.
Jakie leki na hemoroidy są dostępne?
Aby leczyć chorobę hemoroidalną w początkowej jej fazie, można stosować różnego rodzaju leki w postaci kremów, maści, i żelów. Ważne jest również, aby unikać czynników, które mają wpływ na pogłębianie się żylaków . Skuteczne bywa również stosowanie tabletek na hemoroidy. Wzmacniają one naczynia krwionośne, wpływając na odpowiednią higienę okolic krocza. Dostępne są również płyny do higieny intymnej dla osób z hemoroidami oraz czopki na hemoroidy .
Jakie działanie mają czopki na hemoroidy?
Czopki na hemoroidy to środki wspomagające regenerację błony śluzowej odbytu, w których składzie znajdują się substancje łagodzące i gojące podrażnienia. Czopki zawierają także preparaty z lidokainą, która ma działanie znieczulające oraz benzokaina – związek chemiczny z grupy estrów. Łagodzą one w ten sposób świąd i pieczenie, działają także przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo i pomagają odbudować błonę śluzową.
Czopki na hemoroidy łagodzą stany zapalne i przyspieszają gojenie się ran w kanale odbytu . Dzięki nim błona śluzowa staje się bardziej elastyczna. Powinny być one stosowane zgodnie z wielkością i stanem hemoroidów. Obecnie dostępne są także specyfiki pod postacią maści, żeli oraz kremów.