brokuly

Brokuły – skuteczny wzmacniacz jelit

Chyba wszyscy możemy się zgodzić, że nasze matki dokonywały wielkich osiągnięć w utrzymywaniu nas przy życiu nawet długo po tym, jak wydały nas na ten świat. To właśnie matka wyganiała nas do zabawy na podwórko, zamiast siedzieć przed telewizorem, a także trzymała z dala od słodyczy i nie pozwalała odejść od stołu, dopóki nie skończymy jeść warzyw.

A teraz te wspaniałe metody naszych matek wspiera także najnowsza nauka. Jak się okazuje, istnieje jedno konkretne warzywko, które może być kluczem do utrzymania zdrowych jelit. A są nimi pyszne, zielone brokuły. A więc wszystko sprowadza się do warzywa, które mama zawsze kazała nam spożywać w porze obiadowej.

Brokuły częścią zdrowej i zbilansowanej diety

Faktem jest, iż niedawne badanie opublikowane w Journal of Functional Foods wykazało, że brokuły mogą być kluczem do naprawy problematycznych jelit. Naukowcy przeprowadzili badanie na myszach z problemami trawiennymi, takimi jak nieszczelne jelita lub zapalenie okrężnicy. I odkryli, że myszy, które spożywały brokuły, lepiej radziły sobie z objawami.

Jeżeli chodzi o moc brokułów, wszystko sprowadza się do związku chemicznego wytwarzanego podczas ich konsumpcji, znanego jako indolokarbazol (ICZ). Zdaniem ekspertów ICZ jest katalizatorem zdrowego jelita i układu odpornościowego. Dzieje się tak dlatego, że ICZ aktywuje receptor węglowodorów arylowych (AHR) w wyściółce jelit, co pomaga regulować jelita.

Efekt ten może pomóc w zapobieganiu rozwojowi wielu problemów związanych z jelitami, takich jak choroba Chrona, a nawet rak.

Ażeby uzyskać te same korzyści, jakich doświadczały myszy, należy dziennie spożywać co najmniej trzy i pół szklanki tych „małych drzewek”.

Tak więc następnym razem, gdy przyjdziemy w odwiedziny do naszej matki, przynieśmy ze sobą brokuły i podziękujmy jej za to, że zmuszała nas do jedzenia tego wyśmienitego warzywa.

A jeżeli potrzebujesz więcej ciekawych informacji i wskazówek zdrowotnych na temat jelit, dowiedz się, czy Twoja pasta do zębów wpływa na jelita.

Brukselka – lepsza alternatywa dla brokułów?

Aczkolwiek, jeśli jest to zbyt duża porcja brokułów, zamiast tego, zawsze możemy zdecydować się na brukselkę. Brukselka zawiera trzy razy więcej ICZ. Tym sposobem możemy ją chrupać w mniejszych porcjach i nadal uzyskiwać ten sam poziom korzyści.

Jakby nie było, warto dołączyć do diety zarówno brokuły, jak i brukselkę. Dzięki temu będziemy otrzymywać dzienną dawkę ICZ, a do tego nie będziemy musieli cały czas skazywać się na ten sam produkt.