kawucha

Dlaczego poranna kawa bardzo źle wpływa na poziom cukru we krwi?

Nasz lekarz wielokrotnie nas ostrzegał, a wyniki badań krwi pokazują, że poziom naszego cukru we krwi zmierza w złym kierunku. Oczywiście wszyscy wiemy, że to, co spożywamy, może znacznie wpłynąć na poziom cukru we krwi. Jednakże jest jeszcze jedna kluczowa rzecz, która ma tu znaczący wpływ. A jest nią picie kawy o poranku.

Jeżeli zmienimy ten nawyk, będziemy kontrolować poziom cukru we krwi. Po prostu musimy wprowadzić tę zmianę do dziennej rutyny.

Nowe badanie z University of Bath

Nowe badania z University of Bath obejmowały 29 zdrowych osób, które wzięły udział w trzech nocnych eksperymentach:

Uczestnicy spali normalnie – od 23:00 do 07:00 rano – i po przebudzeniu zostali poproszeni o wypicie słodkiego napoju (zawierającego taką samą ilość kalorii jak typowe śniadanie). Potem doświadczyli zakłóconego snu – a po przebudzeniu podawano im słodki napój.

Ostatniej nocy uczestnicy ponownie doświadczyli zaburzonego snu. Tylko że najpierw otrzymali filiżankę mocnej, czarnej kawy, którą wypili 30 minut przed wypiciem słodkiego napoju. Odkryto, że w porównaniu z dobrym snem jedna noc zaburzonego snu nie pogorszyła poziomu cukru we krwi ani reakcji na insulinę. Aczkolwiek picie mocnej, czarnej kawy przed śniadaniem zwiększyło ich reakcję na poziom cukru we krwi aż o 50%.

Innymi słowy: poleganie na filiżance kawy po złej nocy może utrudnić organizmowi tolerowanie cukru podczas śniadania. Według ekspertów te same efekty najprawdopodobniej wystąpiłyby nawet przy latte lub cappuccino.

Najprostszym sposobem uniknięcia tych skoków cukru we krwi jest unikanie picia jakiejkolwiek kawy w porze śniadaniowej.

Ponadto w utrzymaniu kontroli poziomu cukru we krwi mogą również pomóc zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna.

A jeżeli chcesz jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, koniecznie sprawdź też najzdrowsze owoce na odchudzanie, trawienie i odporność.