Dentofobia u dzieci- poznaj sposoby na to, aby ją definitywnie wyeliminować

Dentysta to osoba, której boją się wszyscy zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednakże maluchy znacznie bardziej przeżywają wizytę u stomatologa. Gdy zostanie ona przeprowadzona w sposób niewłaściwy i nieprofesjonalny, pozostaje traumą na całe życie. Taka wizyta pełna złych emocji i stresu to murowana dentofobia u dziecka w przyszłości.

Dentofobia u dziecka-co to takiego? Objawy i przyczyny powstania.

Dentofobia u dziecka to najogólniej rzecz biorąc, bardzo silny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Jest on na tyle paraliżujący, że dziecko na sam widok przyborów dentystycznych i stomatologa kategorycznie odmawia wejścia do gabinetu. Nie ma również zamiaru otwierać buzi i pokazywać uzębienia dentyście. Odmawia również jakiejkolwiek współpracy z personelem dentystycznym. A na jakiekolwiek próby nawiązania współpracy reaguje histerycznym, przeraźliwym płaczem lub czasem wręcz złością i agresją fizyczną.

Przyczyn dentofobii u dziecka może być wiele. Być może pierwsza wizyta u dentysty źle mu się kojarzy, bo w jej trakcie poczuło ból lub irytację i zniecierpliwienie ze strony dentysty. Czasem fobia ta bierze się stąd, że dziecko nasłuchało się jakichś niepochlebnych opinii ze strony dorosłych lub co gorsza, zobaczyło cierpiących i narzekających rodziców tuż po wyjściu z gabinetu dentystycznego.

Skąd się bierze dentofobia u dzieci?

Prawdę mówiąc, za rozwój panicznego strachu przed dentystą u dzieci najczęściej odpowiadają sami rodzice. To oni w głównej mierze, oczywiście nie celowo, przenoszą swoje lęki przed borowaniem czy wyrywaniem zębów na dziecko. Maluchy to przecież bystrzy obserwatorzy.

Gdy widzą mamę czy tatę nerwowo przebierającymi nogami, którzy drżą niczym osiki na wietrze, czekając na swoją kolej przed drzwiami gabinetu. Od razu kojarzą fakty i dopowiadają sobie w duchu, iż dentysta to nic przyjemnego. Czasem dentofobia to wypadkowa braku dyskrecji stomatologa. Gdy dziecko nasłucha się o igłach, zastrzykach lub środkach znieczulających- nic dziwnego, że się boi.

Objawy dentofobii u dzieci.

Wbrew pozorom płacz to nie jedyny objaw panicznego lęku przed stomatologiem. Czasem zdarza się, że dziecko zaczyna głośno i złowrogo się śmiać. Innym razem tak zatnie usta i zęby, że nic nie jest w stanie ich otworzyć. I nawet najsilniejszy oraz najmilszy pan doktor nic tu nie pomoże.

Co zaskakujące przeklinanie i gryzienie, również może być objawem chronicznego strachu u dziecka. Maluchy są przecież odmienne, a każdy z nich może inaczej reagować na przewlekły stres. A trzeba uczciwie przyznać, że każda wizyta u dentysty to jednak nieprzyjemna powinność. I tylko od empatii stomatologa zależy czy będzie ona przebiegała w przyjaznym klimacie, czy w atmosferze przymusu i zastraszania.

Dentofobia u dzieci- jak leczyć?

Choć nie jest to łatwe i tak należy próbować. Dobrym pomysłem jest zabranie dziecka do dentysty na wizytę kontrolną. W jej trakcie można zrobić wyłącznie przegląd ząbków u pociechy. Jednak w międzyczasie pozwala się dziecku niepostrzeżenie oswoić się z otoczeniem wokół.

Akceptowalną metodą zwalczania panicznego lęku u najmłodszych jest też inicjowanie wszelkiego rodzaju zabawy w dentystę, przy pomocy przyjaznych, edukacyjnych zabawek. Gdy to nie pomoże, można w \ostateczności zdecydować się na zastosowanie specjalnych leków, które szybko wyciszą układ nerwowy u małego pacjenta. Leki z pewnością pomogą mu się zrelaksować i odprężyć.