zmiana-poscieli

Jak często należy zmieniać pościel

Zmiana pościeli może wydawać się czasochłonnym obowiązkiem, szczególnie po długim dniu pracy. Jednak unikanie tej czynności może sprawić, że nasze ukochane łóżko stanie się niezbyt niehigienicznym miejscem do spania.

Wiele osób uważa, że zmienia pościel regularnie. Aczkolwiek naukowcy twierdzą, że większość ludzi nie robi tego wystarczająco często. I dlatego zalecają, aby zmieniać pościel co najmniej raz w tygodniu.

I być może niektórym osobom pranie pościeli raz w tygodniu może wydawać się zbyt pracochłonne; zdaniem ekspertów jest to jeden z tych obowiązków domowych, na który nie należy skąpić czasu.

Warto też wziąć pod uwagę pory roku. Faktem jest, że zimą i wiosną nanosimy do domu nieco więcej brudu, zwłaszcza podczas deszczowej pogody. I nieuchronnie część tego brudu przedostaje się do sypialni. Dlatego musimy pamiętać nie tylko o częstym praniu pościeli, ale również odkurzaniu. Tym sposobem unikniemy gromadzenia się brudu i kurzu w naszym łóżku.

Dlaczego należy prać pościel raz w tygodniu?

Pomimo że pościel może wyglądać na czystą, jest bardzo prawdopodobne, że w naszym łóżku zalęgły się paskudne mikroorganizmy żywiące się brudem, martwym naskórkiem i tłuszczem. W związku z tym pozostawienie pościeli na dłużej niż tydzień to po prostu nierozsądna decyzja.

Nawet już po kilku dniach używania pościeli mogą gromadzić się na niej znaczne ilości brudu, martwego naskórka, tłuszczu ciała, potu i roztoczy – w tym ich zwłok i fekaliów. Roztocza mogą rozmnażać się w szybkim tempie, żywiąc się wyłącznie martwymi komórkami skóry. W dowolnym momencie w materacu i pościeli mogą znajdować się dziesiątki tysięcy roztoczy. Z kolei regularne pranie jest najlepszym sposobem na ich zażegnanie.

Pozwalanie zwierzętom na wchodzenie do łóżka lub częste podjadanie przed snem to również ważne powody, aby zwiększyć cykl prania.

Najlepszą opcją na pozbycie się tego całego brudu jest zmiana pościeli co trzy lub cztery dni, a także odkurzanie materaca raz w tygodniu.

Dobrze też mieć pod ręką kilka kompletów pościeli, aby zmniejszyć potrzebę natychmiastowego prania i suszenia. Ponadto, starajmy się suszyć wypraną pościel w sposób naturalny – na słońcu – ponieważ światło UV pomaga zabijać mikroorganizmy.

Warto pamiętać, że czysta pościel zapewnia znacznie lepszy sen. Jednakże, jeśli pomimo spania w czystej pościeli w dalszym ciągu narzekasz na kłopoty ze snem, zapraszamy do zapoznania się z poradami, jak uzyskać lepszy sen.