zdrowie-mezczyzny

10 prostych porad zdrowotnych dla mężczyzn

Lekarze na całym świecie zachęcają mężczyzn do dbania o zdrowie poprzez aktywne zapobieganie chorobom i utrzymywanie zdrowej diety. Z tego względu główni dietetycy kliniczni zalecają kilka prostych wskazówek dotyczących męskiego zdrowia. Sprawdźmy, jakie korzyści możemy uzyskać dzięki tym poradom.

Ćwiczenia

Ćwiczenia nie tylko zmniejszają wagę, ale także regulują ciśnienie, a do tego obniżają poziom cholesterolu, stresu i cukru we krwi. A jeśli mamy zbyt mało czasu, róbmy coś małego – jak wchodzenie po schodach albo parkowanie dwie ulice dalej, aby dojść do miejsca spacerkiem.

Unikać napojów słodzonych

Należy wyeliminować wysokokaloryczne napoje słodzone, takie jak napoje gazowane, soki, napoje energetyczne i specjalne kawy. I najlepiej pić więcej wody – co najmniej 6-8 szklanek dziennie.

Jedzenie w domu

Spożywajmy więcej posiłków w domu, zamiast stołować się w fast foodach i restauracjach. Zaplanujmy sobie posiłki na cały tydzień i sporządźmy listę zakupów, aby mieć składniki potrzebne do ich przygotowania.

Kontrola porcji

Ćwiczmy kontrolę porcji w trakcie posiłków. A podczas jedzenia poza domem używajmy mniejszych talerzy lub misek, a nawet posiłków podzielonych.

Owoce i warzywa

Zwiększmy spożycie owoców i warzyw, a do tego przestawmy się na niskotłuszczowe produkty mleczne, takie jak odtłuszczone mleko, sery i jogurty.

Pieczywo pełnoziarniste

Zmieńmy nasze wyrafinowane pieczywo, takie jak biały chleb, makaron i ryż, na 100% pełnoziarnisty chleb, pełnoziarnisty makaron i brązowy ryż.

Spożywać powoli

Starajmy się jeść wolniej. Naszemu żołądkowi naprawdę zajmuje 20-30 minut, zanim zasygnalizuje mózgowi, że jesteśmy pełni. Poza tym szybkie jedzenie często prowadzi do przejedzenia.

Mniej stresu

Starajmy się kontrolować poziom stresu. Stres może stymulować wiele chorób i stanów zdrowotnych. Dlatego spróbujmy wybrać się na spacer albo głęboko oddychać. A może mamy jakieś hobby lub ulubione zajęcie, dzięki któremu będziemy mogli się zrelaksować, gdy życie stanie się trudne? Warto je wykorzystać w takich chwilach.

Wizyta u lekarza

Wpadnijmy z wizytą do lekarza, aby sprawdzić, czy wszystko jest z nami w porządku. A jeśli nasz lekarz odkryje coś nietypowego, powinniśmy natychmiast podjąć odpowiednie działania w kierunku powrotu do zdrowia.

Wzór do naśladowania

Niezależnie od tego, czy mamy dzieci, czy młodszych członków rodziny, musimy mieć na uwadze, że dzieci często naśladują zachowania żywieniowe i wybory stylu życia osób, które są w pobliżu. W związku z tym powinniśmy świecić przykładem dla naszych przyszłych pokoleń.