Medycyna naturalna – hipnoza

W kiepskich filmach możemy oglądać zahipnotyzowanych ludzi, których hipnotyzer zmusza do robienia czegoś, wbrew sobie. To niemożliwe. Hipnoza sprawia, że człowiek staje się bardziej podatny na sugestie. Badania wykazują, że hipnoza łagodzi niektóre dolegliwości fizyczne. Dlatego przestała się kojarzyć z magią, a stała się akceptowaną metodą konwencjonalnej medycyny. Przekształciła się w cenne narzędzie do walki z bólem i lękiem.

Jak działa hipnoza


Na hipnozę są podatne 3 z 4 osób dorosłych, a 1 osoba na 6 jest podatna szczególnie. Podatni są ludzie obdarzeni żywą wyobraźnią, lubiący skupić się przez długi czas na konkretnej pracy albo tacy, którym sprawiają przyjemność samotne wyprawy. Mniejsze szanse na zapadnięcie w trans mają osoby myślące zawsze bardzo racjonalnie.
Hipnoza jest stanem rozluźnienia i jednocześnie wysokiej koncentracji, dość podobnym do medytacji. Hipnoterapeuta zazwyczaj prosi np. o wpatrywanie się w jeden punkt i liczenie powoli do 100. Może też polecić zamknąć oczy i wyobrazić sobie jakieś spokojne ustronie. Pacjent zaczyna oddychać powoli, jego tętno się uspokaja, umysł zaś staje się szczególnie podatny na nowe obrazy i możliwości. Hipnoterapeuta może przekazać mu określone sugestie uzdrawiające lub spowodować dowolne stany emocjonalne. W niektórych przypadkach także uczy, w jaki sposób wzmacniać efekty takiej terapii, stosując autohipnozę.
Nie jest jasne, skąd się bierze podatność na sugestię w tym stanie. Stwierdzono u osób zahipnotyzowanych większy przepływ krwi przez korę mózgową płatu czołowego. Hipnoza blokuje dopływ danych ze zmysłów. W stanie hipnozy pojawiają się fale mózgowe theta, kojarzone ze skupioną uwagą.

Zastosowanie medyczne


Hipnoza jest zwykle stosowana w połączeniu z innymi metodami terapeutycznymi. Odkryto, że łagodzi objawy astmy, nudności oraz tłumi ból nowotworowy, dolegliwości pooperacyjne, przewlekłe bóle pleców i głowy, a także zgagę. Prowadzący hipnozę terapeuta może np. zasugerować pacjentowi, który skarży się na ból ręki, że nakłada rękawiczkę wypełnioną środkami przeciwbólowymi albo ma w głowie wyłącznik bólu. Ta metoda okazała się tak skuteczna, że w niektórych szpitalach próbowano stosować hipnozę zamiast znieczulenia przed zabiegiem chirurgicznym. Hipnoza daje również obiecujące wyniki w leczeniu zespołu jelita drażliwego oraz zespołu zgrzytania zębami.
Niektórzy psychiatrzy stosują hipnozę do osłabiania stanów lękowych. Stwierdzono również przydatność hipnozy w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów cierpiących na rozdwojenie osobowości. Hipnoza służąca do odtwarzania stłumionych wspomnień dała jednak niepewne rezultaty.
Hipnoterapeutów można znaleźć w centrach medycyny naturalnej.