Neuropeptydy – jaką rolę odgrywają w mózgu człowieka?

Neuropeptydy to peptydy endogenne, które są wydzielane przez komórki układu nerwowego. Pełnią one funkcje neuroprzekaźników. Synteza ma miejsce w ciele komórki nerwowej, skąd dochodzi do transportowania do zakończeń synaptycznych.

To spora grupa związków wielkocząsteczkowych, które mają wpływ na inne neurony. Przyjrzyjmy się temu, jakie neuropeptydy występują w mózgu człowieka. O czym warto wiedzieć?

Neoropeptydy opioidowe

Niezwykle ważną grupą są neuropeptydy opioidowe. Zaliczamy do nich:

  • endorfiny,
  • enkefaliny,
  • dynorfiny.

Związki te powstają ze swoich prekursorów. Przykładowo pro-enkefalina jest prekursorem dwóch enkefalin, z których każda jest zbudowana z pięciu aminokwasów. Związki należące do enkefalin znajdują się głównie w ośrodkowym układzie nerwowym.

Działają najczęściej na receptory w błonie komórkowej małych neuronów pośredniczących. Dynorfiny to peptydy, które są zbudowane z 11 aminokwasów. Położone są w podwzgórzu, w rdzeniu kręgowym i układzie limbicznym. Endorfiny z kolei pojawiają się głównie w podwzgórzu i we wzgórzu. Są zbudowane z 31 aminokwasów.

Oksytocyna

Oksytocyna jest neuropeptydem 9-aminokwasowym, który występuje u ssaków. Hormon wytwarza podwzgórze, a gromadzenie oksytocyny wiąże się z częścią nerwową, czyli płatem tylnym przysadki. Faktem jest, że hormon jest ściśle związany z innym peptydem, o nazwie wazopresyna argininowa.

Syntezowany jest przez specjalną grupę wielkokomórkowych neuronów. Ich ciała znajdują się przede wszystkim w jądrach nadwzrokowych. Aksony kończą się tutaj w tylnym płacie przysadki.  Jak widać, w naszym mózgu istnieje wiele rodzajów neuropeptydów, z których każdy wykazuje inne działanie na organizm ludzki. Oksytocyna występuje jedynie u ssaków.

Tutaj więcej informacji o tym czym jest oksytocyna i czy posiada mroczną stronę?